Víte že…

Víte, že Bezděz nedaleko Mladé Boleslavi si vysloužil přezdívku „král hradů“? Prý je tu dodnes ukryt poklad z někdejšího kláštera, jež Bedřicha Smetanu inspiroval ke složení opery Tajemství.CHKO Moravský kras

Je to největší, nejkrásnější, nejzajímavější a nejpestřejší krasové území České republiky. Za svůj domov si jej vybrali už pralidi, o čemž svědčí četné nálezy z jeskyní Kůlna, Kateřinská či Pekárna. Archeologové a paleontologové tu pracují dobrou stovku let, avšak na opracovaných medvědích špičácích vydělávali dobrodruzi, vydávající se do útrob jeskynních dómů, už dříve. Našla se tu celá hromada medvědích koster, čelist neandrtálského dítěte, pravěké nástroje, pozůstatky ohnišť a tak dál. Co všechno tu historie nadělala už v třetihorách se nedá vypovědět, ale co bychom to byli za písaře, abychom se o to alespoň nepokusili: krápníky, průrvy, propasti, dómy, závěsy, jezírka, žleby – zahalené tu do zlatavého slunečního svitu , jindy v mléčně bílou mlhu. Meandry říčky Punkvy, endemitická flóra při spádech skalních masivů, vonící tráva, barevné vápence, rozsáhlé jeskynní labyrinty a především unikátní propast – to všechno vysvětluje, proč mohl v roce 2006 Moravský kras oslavit padesáté výročí své „promoce“ na titul chráněné krajinné oblasti.

Leží na ploše 92 km2, táhne se od severního okraje Brna až k Sloupu a Holštejnu, z východu sevřen Drahanskou vrchovinou, ze západu obklopen posledními výběžky Českomoravské vrchoviny, proťat údolím řeky Svitavy. Je v něm přes tisíc (objevených) jeskyní, z toho čtyři veřejnosti přístupné. Nejdelší jeskynní systém Česka Amatérská jeskyně (přes 30 km2) je dílem rozbouřených vod Sloupského potoka, Bílé vody a Punkvy. Pokud se sem vydáte na dovolenou, nenechejte se zmást. Moravský kras nejsou jen Punkevní jeskyně (ačkoli pravda, těmi byste měli začít) a Macocha (kde byste neměli skončit).

V Moravském krasu si na svoje přijde každý. Od aktivního alpinisty přes zvídavého vědce po tělnatého pijana; jsou tu desítky kilometrů značených turistických tras, kopce a ostré kaňony, nezvyklé krasové útvary, historické památky, tajuplné rozvaliny i hospody a útulné chatky. Atraktivity ubývá směrem na jih, čemuž zase vděčíme za pokles cen. Třeba před jeskyní Pekárnou kousek od Brna se už nikdo neobtěžuje s vybíráním vstupného. Těžko říct, jestli tu někdy pekli pečivo. Každopádně dnes je zdejší ohniště skropeno tukem z vuřtu nejednoho výletníka. Staňte se jedním z nich!


Poděkování | Online Travel Solutions © 2006-2007