Víte že…

Víte, že kousek za okrajem Českého ráje probíhá každý rok festival Jičín – město pohádky? K tomuto městu neodmyslitelně loupežník Rumcajs z legendárního lesa Řáholce.Cesta z domova

Autem se přímo k Punkevním jeskyním nedostanete. Placená parkoviště ve Skalním Mlýně a u Horního můstku na Macoše jsou však nedaleko. Odsud se dá k jeskyním dostat pěšky nebo místní turistickou dopravou.

Výchozím bodem pro cestování po Moravském krasu je Blansko, kam se dostanete z Brna nebo ze Svitav po silnici 43. V Lipůvce se odbočuje na silnici 379. Z Blanska pokračujte po téže silnici do Jedovnic a asi po třech kilometrech narazíte na odbočku doleva do Skalního Mlýna. V Jedovnicích odbočuje cesta k Macoše.

Preferujete-li hromadnou dopravu, vydejte se vlakem do Blanska (železniční stanice Blansko), ležícího na trati Brno – Česká Třebová. Odsud odjíždí autobus č. 226 do Skalního mlýna, který je východiskem pro turistiku v nejatraktivnější části Moravského krasu (okolí Punkevních jeskyní, Macochy a Kateřinské jeskyně). Můžete se zde ubytovat, pořádně najíst nebo optat na cestu v turistickém informačním středisku. Ke vchodu do Punkevních jeskyní je to asi 1,5 km po modré turistické značce – můžete jít pěšky nebo se svézt vláčkem. Protože autobus č. 226 jezdí v nejlepším případě šestkrát denně (v zimním období jen dvakrát), je vhodné informovat se na časy odjezdů ještě z domova (více na www.idsjmk.cz).

Další variantou je třeba autobusová linka č. 232, která vás z Blanska zaveze do Vilémovic (autobusová zastávka Vilémovice, Macocha, rozc.), odkud je to k propasti Macocha po červené turistické trase asi 2 km. Z horního můstku se ke vchodu do Punkevních jeskyní můžete svézt lanovkou; aktivnější a zdatnější využijí modrou turisticky značenou cestu.

Z Blanska se na sever Moravského krasu dostanete také autobusem č. 231, pěšky, na kole nebo taxíkem. Pokud jedete autem, poslouží vám parkoviště ve Skalním mlýně nebo u propasti Macocha (horní můstek). Pochopitelně budete muset něco zaplatit, bohužel však nejsou parkovací plochy hlídané a finanční poplatek platí pouze za parkovací místo.

Vyhledat spojení hromadnou dopravou.
Naplánujte si cestu na mapě.


Poděkování | Online Travel Solutions © 2006-2007